SLOW DESIGN? CO TO TAKIEGO?

SLOW DESIGN? CO TO TAKIEGO?

with Brak komentarzy

Slow Design, Slow Food, Slow Life….. co to jest i dlaczego coraz więcej osób się tym interesuje? W sumie bloga można by było zacząć od przytoczenia tego tematu, ale jest to tak obszerny dział, że można rozpisać się i w kilku wpisach, a i tak nie wyczerpie się tematu.

W ostatnich latach modne stało się, spokojne, wolne i w zgodzie z naturą życie. Ludzie już nie tylko chcą jeść zdrową, regionalną żywność, ale też spać, mieszkać i pracować w przyjaznych dla środowiska miejscach. Chcą żyć tak by nie zaśmiecać planety i korzystać z tego co nas otacza. Idea Slow Life wypłynęła zaraz po tym jak zaczęto mówić o Slow Food. Wszystko zaczęło się we Włoszech w 1986 roku, gdzie architekt Carlo Petrini stanowczo sprzeciwił się uruchomieniu restauracji McDonald w sąsiedztwie Hiszpańskich Schodów w Rzymie. Założył On organizację pn. Slow Food i zajął się szeroko rozumianą ochroną i wspieraniem produkcji artykułów regionalnych. Ta idea wkrótce rozprzestrzeniła się na 50 krajów i obecnie zrzesza ok. 900 tys. członków. I tak w 1999 roku przyszedł czas na Slow Life, który powołał do życia Norweg Geir Berthelsen, tworząc organizację „The World Institute of Slowness”. W Slow Life chodzi głównie o wolniejsze tempo życia, przeciwstawienie się globalizacji i uniformizacji życia. Do tego typu projektów przystąpiło już kilkadziesiąt, kilkaset miast. W naszym kraju do projektu Slow Life przystąpiły m.in.: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Murowana Goślina (Wielkopolska), Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel i Ryn.

Natomiast Restauracjami zrzeszonymi w idei Slow Food są m.in.:
– Gothic Cafe & Restaurant w Malborku,
– Hugo w Poznaniu,
– Park Hotel w Szczecinie,
– Atelier Amaro w Warszawie,
– Restauracja 99 w Warszawie,
– Restauracja Romantyczna w Wysokiej Wsi koło Ostródy.

Slow Design jest odłamem Slow Life, a polega on na świadomym projektowaniu wnętrz i wybieraniu jedynie naturalnych rozwiązań. Przykłada on dużą uwagę do czerpania inspiracji z lokalnej tradycji poprzez kupowanie produktów powstałych w regionie. Slow Design ma również za zadanie tworzenie rzeczy, codziennego użytku, designerskich wykorzystując materiały, które znajdziemy wokół siebie, nie ingerując i nie szkodząc środowisku, tzw. up_cycling. Reasumując skutkiem urządzania wnętrz i domu w duchu Slow Design mają być długotrwałe efekty dla domowników, lokalnej społeczności i ekologii.

Zatem nauczmy się świadomych, przemyślanych i pozbawionych pośpiechu wyborów podczas urządzania naszego otoczenia.

Leave a Reply