Nie musisz kupować, żeby mieć!

Nie musisz kupować, żeby mieć!

with 1 komentarz

Piramida Maslowa, a właściwie zmodyfikowana piramida Maslowa, którą wypatrzyliśmy na pewnej stronie, dała nam do myślenia. Przedstawia ona trochę inne spojrzenie na potrzebę posiadania rzeczy. W świecie nowych technologii i konsumpcyjnego trybu życia, pokazuje nam możliwości zamiany „kupowania” na kilka innych opcji. Począwszy od zrobienia czegoś samemu, przez pożyczanie i wymianę, aż do użycia rzeczy, które już mamy u siebie. Wcielając w życie te proporcje, będziemy nie tylko bogatsi na koncie w banku, ale i bogatsi o nowe doświadczenia oraz umiejętności.

 

Zadajcie sobie kilka pytań:

Czy te wszystkie rzeczy skaczące do naszych oczu ze sklepowych witryn i bilbordów są nam potrzebne? Czy nie jesteśmy w stanie zrobić je własnoręcznie z materiałów ogólnodostępnych, nie wydając przy tym fortuny i chroniąc środowisko? Dlaczego napychać kieszenie wielkich koncernów handlowych, skoro można stworzyć swoje otoczenie piękniejszym i oryginalniejszym, wkładając w to trochę serca i czasu?

 

Jesteśmy przekonani, że życie stałoby się lepsze i ciekawsze, gdybyśmy umieli korzystać z materiałów, które nas otaczają. Odnawiając przedmioty w naszym domu, które mają dla nas znaczenie nie tylko materialne, ale i sentymentalne, możemy dłużej się nimi cieszyć i nie zwiększamy przy tym sterty śmieci na naszym „podwórku”. Dlaczego mielibyśmy kupować meble wytworzone z wiórów i ścinków różnych śmieci, które po krótkim czasie użytkowania również stałyby się śmieciem niezdolnym do ponownego przerobienia. Czy nie lepiej wykorzystać stare, dobre meble zrobione z pachnącego drewna i cieszyć się nimi przez kolejne kilkadziesiąt lat? Oczywiście, jeśli się chce, można kupić meble drewniane wytworzone współcześnie. Czy jednak nie lepiej mieć w domu mebel, który opowiada jakąś historie, jest oryginalny i jedyny w swoim rodzaju, ponieważ przerobiony przez nas? I to nie wiąże się jedynie z meblami, jest cała masa różnych przedmiotów, ozdób i naczyń, które wniosą do naszego domu klimat dawnych czasów i charakter.

Wkładając w nie trochę pracy możemy sprawić, że nasz dom będzie integralną częścią nas samych, będzie współgrał z naszym życiem i dzięki temu będziemy czuli się w nim najlepiej.

 

Kierując się takim przekonaniem, przedstawiliśmy Wam piramidę Maslowa, która nas zainspirowała. Mamy nadzieję, że również i Wam udzieli się ta idea. W następnym wpisie pokażemy Wam kilka przykładów realizacji stworzonych w myśl tej idei, więc nie zapominajcie tutaj zaglądać!

 

One Response

  1. Renata
    | Odpowiedz

    Brawo. Gratulacje dla autora

Leave a Reply